Wiedeń moje miejsce na ziemi

Wiedeń moje miejsce na ziemi

Jak większość osób wie, Kraków, Wiedeń, Lwów 3 stolice dające pracę, słynące z piękna, sztuki, wysokiej kultury. Do do nas kilkaset lat temu ludzie przybywali do pracy. Dobre rządy przynosiły pozytywne skutki dla wszystkich mieszkańców. W Krakowie mam przyjemność mieszkać, jednak po jednych z najlepszych moich wakacj w Wiedniu, ciągle mam z tyłu głowy Stolice Austrii. Jestem nią zachwycony pod kątem wykorzystania przestrzeni, zadbanej, przecudownej architektury, rozsądnymi ustawami, które gwarantuję godne bytowanie każdego mieszkańca. Na każdym kroku widać uśmiechniętych ludzi. Język polski słychać na każdym kroku. Śmiałem się, że metrem jeżdżą głównie Polacy 😛

1. Położenie

2. Jak dojechać

3. Jedzenie

3.1 Wiener Schnitzler mit Kartoffelsat

3.2 Kasekrajner

3.3 Sachertorte

4. Pogoda

5. Zabytki

5.1 Pałac Schonbrunn

5.1.1 Wnętrze pałacu

5.1.2 Ogród

5.1.3 Sala Lustrzana

5.1.4 Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich

5.2 Katedra św. Szczepana

5.3 Hofburg

5.4 Belweder

5.4.1 pałac

5.4.2 ogród

5.4.3 muzeum

5.5 Starówka Wiednia

5.6 Wiedeńska Opera Narodowa

5.7 Hundertwasserhaus – niesamowity dom

5.8 Rathausplace – plac Ratuszowy

5.9 Kunsthistorisches – Muzeum Historii Sztuki

5.10 Dzielnica Grunzing

6. Architektura

6.1 Kamienice

6.2 Nadbudówki (cofnięte – podniesione o 2 piętra)

7. Nocleg

8. Komunikacja miejska

8.1 Metro

8.2 Tramwaj

8.3 Autobus

8.4 Bilety

podsumowanie

1. Położenie

Austria sąsiaduje z Czechami, Słowacją, Węgrami, Słowenią, Włochami, Szwajcarią oraz Niemcami. Największe i najbardziej zaludnione miasto jest stolicą zlokalizowaną w północno – wschodniej części kraju, nad Dunajem. Każde miasto, w którym płynie rzeka jest bardziej ciekawe, spektakularne. Architektura mostów jest zazwyczaj bardzo ciekawa, wykonana solidnie co powoduje, że jest na wiele lat użyteczna. W wielu raportach Wiedeń jest numerem jeden miast, w których najlepiej się żyje. Powoduje to na przykład spokój duszy. Wolna psychika od braku pieniędzy, że stać nas na komfortowe życie, wyjście do teatru oraz na wakacje jest bardzo dużym plusem. Jest to spowodowane między innymi bardzo dobra polityką Państwa i miasta, gdzie na przykład wynajem jest kontrolowany, dzięki temu nie musimy jak w Londynie oddać właścicielowi mieszkania ¾ pensji. Kolejnym jak dla mnie ważnym elementem jest piękno i zadbanie miasta. Liczne parki, tereny zielone, komunikacja rowerem zapewnione dobrze rozplanowanym ścieżkom rowerowym, a przede wszystkim bogata oferta kulturalna. Według powiedzenia, chodząc raz w miesiącu do teatru bądź opery przedłużamy życie o rok.

2. Jak dojechać?

Obecnie mamy szeroki wachlarz możliwości. Możemy jechać pociągiem, autobusem, autem np. przez Czechy Ostrawę, Brno lub przez Słowację przez Bratysławę oraz lecieć samolotem z wielu lotnisk. Polacy mają ten plus, że Wiedeń jest od Naszej strony położony.

3. Jedzenie

Zapachy pysznego jedzenia wydobywające się z restauracji zachęcają do skosztowania staro austriackiej kuchni, która jest bardzo zbliżona między innymi do staro polskiej kuchni polskiej, a także do swoich sąsiadów. Spowodowane jest jak zawsze historią. Posłowie, którzy przybywali ze swoimi kucharzami pozostawiali przepisy, które były z czasem ulepszane.

3.1 Wiener Schnitzler mit Kartoffelsat

Każdy mięso żerca powinien spróbować „schabowego” wielkości dużego talerza. Sznycel Wiedeński jest dużo mocniej rozbitym mięsem z cielęciny grubości kilku milimetrów obtoczony w jajku oraz bułce tartej. Tradycyjnie podawany jest z sałatką ziemniaczaną z ugotowanych ziemniaków wraz z cebulą, polewanej sosem na bazie octu z wyczuwalną musztardą oraz cytryną. Według mitów w czasach Franciszka Józefa dodawano szczyptę sproszkowanego złota, dla lepszego wyglądu.

3.2 Kasekrajner

Tradycyjna przekąska uliczna. Jest to wędzona kiełbasa wieprzowa z dodatkiem żółtego sera. Szeroki wybór smaków oraz podania zachęca do częstego kosztowania. Do wyboru między innymi grilowane, gotowane, smażone. Podawana obowiązkowo z musztardą oraz bułką. Liczne budki bez stolików mają wielu zwolenników.

3.3 Sachertorte

O tym deserze chyba każdy słyszał. Spowodowane jest między innymi licznymi, długotrwałymi sporami. Konflikt odbywał się między restauracją Cafe Demel (w której został wymyślony przepis) a Hotelem Sacher (właścicielem spadkobiercy opracowanej receptury, który wygrał). Tort ten jest wykonany z czekoladowego biszkopta przełożonego morelową konfiturą polany gorzką grubą warstwą czekolady.

4. Pogoda

Wiedeń znajduje się w strefie umiarkowanie ciepłego klimatu. Największe opady występują od maja do lipca. Średnia roczna temperatura wynosi ok 10 stopni C. Zdecydowane warto odwiedzić w celu zwiedzania miasta od kwietnia do października.

Wiosna zaczyna się w marcu. Szybko przechodzi w pogodę letnią. Minusem są zimne noce, ale zdecydowanie cieplejsze niż w Polsce. Lato jest przyjemne, słoneczne i upalne. Zaś jesień jest widoczna od września. Zimą temperatura rzadko spada poniżej 0.

5. Zabytki

Wiedeń, każdy o tym mieście słyszał. Nie każdy zamarzył jak ja, go zobaczyć. Czy słusznie, czy nie, ja bardzo cieszę się, że je zobaczyłem i zachęcam tych co marzą bo według mnie warto.

Bardzo bogata historia marchii spowodowała pozostawienie wielu budynków. Na szczęście wspaniali Austriacy, zadbali o rewitalizację oraz ciągłe utrzymywanie zabytków w doskonalej formie. Automatycznie mieli z czego zrobić liczne muzea i eksponaty. Część jest historyczna, a pewna odtworzona nie mal idealnie. Miłośnicy sztuki ogrodowej znajdą wiele miejsc wartych zobaczenia. Osoby ciekawe stylu życia monarchów mogą je podziwiać w zamkach. Do wyboru zwiedzanie samemu, z przewodnikiem lub z nagraną taśmą. Jeżeli wolisz życie miejskie to Wiedeń również jest dla Ciebie. Liczne knajpki, stylowe, tradycyjne, regionalne znajdziemy w całym mieście. W każdej z nich wypijemy piwo i zjemy coś zazwyczaj z ich smacznej kuchni. Jeśli bolą Ciebie nogi, nie lubisz spacerować można zwiedzać miasto odpowiednimi liniami tramwajowymi. Ja osobiście nie lubię komunikacji miejskiej, więc jeśli zdecydowanie nie skróci mi czasu dotarcia to wybieram wycieczkę pieszą. Za zaoszczędzone pieniądze na bilety wolę usiąść po spacerze z kawą w ogródku. Obserwować ludzi. Najlepiej zachowania mieszkańców. Czy biegną czy wręcz przeciwnie celebrują każdą sekundę swojego życia jako tę nie powtarzalną.

5.1 Pałac Schonbrunn

Jest jednym z najpiękniejszych pałaców barokowych w Europie. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś zwiedzając Wiedeń nie odwiedził tego budynku. Został on wybudowany jako letnia cesarska rezydencja Habsburgów. Kompleks pałacowy wraz z ogrodami liczy 1,76 km2. W 1696 roku za panowania Marii Teresy rozpoczęto budowę. Obecny kształt zyskał dzięki rozbudowie w 1743 roku.

Ważną informacją jest, że ten obiekt znajduję się poza centrum miasta. Najlepiej jest dojechać metrem linia U4. Warto jest kupić wcześniej bilet wstępu bo kolejki są kilkugodzinne. Jest bardzo szeroki wybór co chcemy zobaczyć. W tym miejscu można spędzić wiele godzin, może nawet dni.

5.1.1 Wnętrze pałacu

Olbrzymi obiekt liczy 1441 komnat, tylko 45 z nich możemy zwiedzać. Pomyślałem sobie nic nie zobaczę. Taki wielki obiekt, za tyle pieniędzy, a tak mało oferują. Jednak ta namiastka robi wielkie wrażenie. Cudowne wnętrza odzwierciedlają tamtejszy wystrój. Dzięki temu łatwo przenieś się i poczuć atmosferę dawnych wieków. Spacerując po zamku zwiedzamy między innymi sale balowe, sale reprezentacyjne, dowiadujemy się jak był pałac ogrzewany, poznajemy dworskie etykiety, jadalnie, sypialnie, pokoje cesarskie, liczne salony, sale narad, gabinety, przestawiają liczne ceremonie oraz szczegóły prywatnego życia Franciszka Józefa i Elżbiety Bawarskiej zwanej Sissi. Dowiadujemy się kto opuszczał wieczerze. W jakim celu? Kto dbał o dobrą wizytówkę pałacu.

5.1.2 Ogród

Będąc w tym kompleksie nie można przegapić rozłożystych, przepięknych ogrodów. Jest tam między innymi najstarszy na świecie ogród zoologiczny Tiergarden Schonbrunn z 700 gatunkami zwierząt. Zaskakujący labirynt wykonany z zieleni zachęca do zgubienia się w nim. Między innymi znajdziemy muzeum dla dzieci Kindermuseum Schloss Schonburunn z działającym teatrem marionetek. Dla mnie wspaniałym miejscem jest taras widokowy Gloriette, z którego widok jest na park. Między tym jest pociąg turystyczny. Przejażdżka trwa 1 godzinę i można zobaczyć najważniejsze atrakcje.

5.1.3 Sala Lustrzana

Słynna Sala Lustrzana, w której sześcioletni Mozart zaczynał swoje występy.

5.1.4 Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich

Jest organizowany w 3 sobotę czerwca w parku Pałacu Schonbrunn. Wstęp wolny.

Darmowe koncerty organizowane są od 2004 roku. W tym roku odbędzie się 20.06.2020 roku, na wydarzenie zaprasza pianistka Yuja Wang oraz drygent Gustavo Dudamel. Co roku przybywa ok 100 000 publiczności. Transmitowany jest również na żywo w telewizji.

5.2 Katedra św. Szczepana

Jest obowiązkowym punktem wycieczki, ponieważ uważana jest za symbol Wiednia. Katedra jest monumentalna, widoczna z różnych części miasta, w stylu romańsko – gotyckim. Klejnot miasta znajdziemy na starówce. Jej wysokość imponuje, aż 140 metrów. Ten zabytkowy kościół wyróżnia dach, który jest kolorowy oraz ułożony w geometryczne wzory. Jest zarazem tarasem widokowym na panoramę miasta, na który można dostać się pokonując 343 stopnie lub wjechać windą. Wieża ta nazywa się Steffl.

Niesamowita elewacja zachęca do wejścia, w której w środku również zaskakuje wnętrze. Znajdzie również grobowiec księcia Eugeniusza Sabaudzkiego oraz XV – wieczny krucyfiks.

5.3 Hofburg

Jest to zespół połączonych ze sobą budynków, dziedzińców zajmujący około 240 000 m2 powierzchni należącym do władców Austrii. Wybudowano w XIII wieku, który wielokrotnie rozbudowywano na wzniosłą rezydencję Habsburgów. Obecnie obiekt jest przeznaczony na muzea oraz instytucje. Jednym z ciekawszych miejsc jest Muzeum Sissi, czyli apartament Franciszka Józefa i Elżbiety Bawarskich, w którym możemy zobaczyć osobiste przedmioty monarchii oraz bardzo wiele jej portretów.

5.4 Belweder

Bogata mapa zabytków Wiednia pozwala nam zwiedzać Belweder – kolejny cudowny barokowy kompleks pałacowy wraz z ogrodami, która była letnią rezydencją księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Sam nie wiem, które miejsce bardziej przykuwa uwagę. Na pewno chciałbym tam wrócić i zwiedzić raz jeszcze te wspaniałe wnętrza wraz z zaskakującą kolekcją dzieł sztuki zbieranych od średniowiecza, aż do lat obecnych.

5.4.1 pałac

Schloss Belvedere składa się z dwóch budynków: Dolnego Belweder oraz ogrodami pomiędzy nimi z licznymi fontannami oraz stawem przed Górnym Belwederem. Imponująca liczba odwiedzin 6 milionów turystów rocznie chyba nikogo nie zaskakuje. Został wybudowany w XVII wieku. Belveder Górny jest wybudowany na wzniesieniu co powoduje nie samowite widoki na stare miasto.

5.4.2 ogród

Między Belwederem Górnym i Dolnym znajdziemy francuski, geometryczny ogród. Przed Górnym budynkiem znajduje się kompleks wodny z fontanną. Zdecydowanie mniejszy niż u cesarza.

5.4.3 muzeum

W budynkach znajdują się obecnie muzea z obrazami.

5.5 Starówka Wiednia

Dzielnica Wiednia Stare Miasto jest najstarszą dzielnicą w stolicy. Czuć w niej prawdziwą kolebkę historii w połączeniu z metropolią. Tętni życiem prawie całą dobę. Liczne knajpy zlokalizowane na parterach kamienic zachęcają do wejścia. Piękne ogródki pozwalają podziwiać miasto przy drinku, kawie czy posiłku. W miejscach co nie ma restauracji lub herbaciarni są sklepy z pamiątkami bądź ubraniami. W Wiedniu znajdzie się ubrania niemal każdego projektanta. Wiele pomników imperialnej przeszłości zlokalizowane w szerokich ulicach bądź między kamienicami XIX wiecznej dzielnicy z licznymi nowoczesnymi plombami architektonicznymi. Gdy doznamy życia wiedeńskiego na starym mieście również znajdują się liczne historyczne zabytki. Warte zobaczenia.

5.6 Wiedeńska Opera Narodowa

Wiedeń słynie z muzyki, licznych koncertów znanych na cały świat. Na najsłynniejszy koncert noworoczny transmitowany na całym świecie bilety trzeba kupować na rok wcześniej i rozchodzą się w ciągu nawet jednego dnia. Tak samo na pozostałe wydarzenia nie jest łatwo kupić bilet. Mnie niestety nie udało się kupić. Tak więc jest to kolejny powód dla odwiedzin Wiednia. Istnieje możliwość zobaczenia opery na ekranach zamontowanych na budynku opery w miesiącach kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu oraz w okolicach sylwestra.

Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich jest organizowany w 3 sobotę czerwca w parku Pałacu Schonbrunn. Wstęp wolny. Opis powyżej.

Wiener Staatsoper, bo tak oryginalnie się nazywa, jest równie ważną sceną, jak Metropolitan w Nowym Yorku. Każdy artysta marzy, aby tam zaśpiewać. Budynek wzniosły powstał w XIX wieku. Uznawany jest za swoisty hołd dla sztuk muzycznych. W środku znajdziemy nie zliczone posągi oraz obrazy ze słynnych scen operowych.

Podczas otwarcia Gmachu Opery Narodowej została wystawiona sztuka Don Giovanniego Mozarta. Jako architekt chciał bym zwrócić uwagę na projektantów. Eduard van der Null i August von Siccardsburg podjęli się temu trudnemu wyzwaniu. Niestety cesarz skrytykował ich prace do tego stopnia, pierwszy twórca popełnił samobójstwo, drugi zmarł na atak serca, a budowla została do dnia dzisiejszego.

5.7 Hundertwasserhaus – niesamowity dom

Fikuśny dom został zaprojektowany przez artystę i malarza, co widać na ciekawej elewacji, Friedenasreicha Hundertwassera znajdujący się przy Kegelgasse 36-38 w Wiedniu. Nie znajdziemy tutaj prostej linii na elewacji, jak w przypadku hiszpańskiego architekta Antonio Gaudi, również na niej znajdziemy nawiązania do roślinności z licznymi detalami oraz żywa kolorystyką. Obecnie obiekt uważany jest za atrakcje turystyczną, jednak do środka nie wejdziemy bez zaproszenia mieszkańców, gdyż wszystkie mieszkania są kupione przez osoby prywatne.

Osobiście myślę, że któryś z właścicieli powinien pójść za ciosem atrakcyjności miejsca i przerobić mieszkanie na zwiedzanie bloku od środka z tradycyjną Wiedeńską dekoracją. Zachowując porządek i nurt wnętrz austriackich.

5.8 Rathausplace – plac Ratuszowy

Dookoła placu znajdują się 4 budynki. W gmachu Ratusza zlokalizowany jest zarząd miasta. Możemy zaobserwować styl neogotycki. Budowany był od 1872 roku do 1883 roku. Architekt, który zaprojektował gmach nazywał się Friedrich von Schmidt. Inspiracje czerpał z ratusza w Brukseli. Na elewacji można doliczyć się 2000 okien. Składa się z 1500 pomieszczeń. Na szczycie możemy obserwować dwie olbrzymie wieże. Na jednej z nich znajduje się posąg człowieka w zbroi, zwanego Żelaznym Człowiekiem.

5.9 Kunsthistorisches – Muzeum Historii Sztuki

Te niezwykłe miejsce cieszy się renomą na całym świecie. Jest jednym z najważniejszych i największych galerii na świecie. Eksponowana prywatna kolekcja Habsburgów rozszerzana przez kolejnych cesarzy. Najważniejsi malarze z całego świata prezentują swoje dzieła. Znajdziemy prace między innymi Rembrandta, Rubensa, Rafaella.

5.10 Dzielnica Grunzing

Jedna z nieformalnych dzielnic Wiednia. Znajduję się na stokach Lasku Wiedeńskiego. Wąskie uliczki zachęcają do odwiedzin przez turystów. Też tam byłem, nie mam niestety zdjęć. Wiele knajp, restauracji, winiarni jest do wyboru. W tle słychać tradycyjną muzykę.

6. Architektura

Architektura jest piękna. Każdy może znaleźć w Wiedniu coś co lubi w mieście. Od historycznych kamienic pełnych przepychu z okresu baroku przez złotą secesję aż do czasów współczesnej architektury, pełnej szklanych bądź lustrzanych elewacji.

6.1 Kamienice

W bardzo dobrym stanie technicznym, zadbane kamienice i budynki wykończone liczną zielenią zachęcają do spacerowania po mieście. Warto zagłębić w dzielnice obrzeżne, aby zobaczyć jak mieszkają i żyją Wiedeńczycy. Jest wiele budynków ewidentnie historycznych jak i nowoczesnych drapaczy chmur o ciekawej kubaturze. Bardzo podobało mi się, że często deweloper budując stawia kilka jednakowych budynków, a nie każdy o innej elewacji. Tworzy to nie zapomniany klimat. Wiele fasad jest dekoracyjna. Zazwyczaj ozdobne okna oraz nadproża, a także gzymsy. Kolorystyka jest zdecydowanie delikatna oraz jasna.

6.2 Nadbudówki

Zaobserwowałem będąc w Wiedniu, że wiele kamienic przeszło renowację, rozbudowę o wyższe kondygnację, które ewidentnie zostały cofnięte – podniesione piętra zazwyczaj o dwie kondygnację w kształcie łuku patrząc z profilu. Jest to według mnie bardzo ciekawy pomysł, dzięki temu, osoby, które chcą mieszkać w centrum, w nowym budownictwie, a zarazem z rysem historycznym mogą zakupić bądź wynająć takie mieszkanie.

7. Nocleg

W Wiedniu każdy może zatrzymać się w takim miejscu jak zamarzy. Jest szeroki wachlarz możliwości spania od hosteli, przez tańsze hotele po bardzo luksusowe. Zlokalizowane są w każdym miejscu miasta. Bardzo dobra sieć komunikacyjna ułatwia transport w mieście.

8. Komunikacja miejska

Wiedeń ma bardzo dobrze rozbudowaną i przemyślaną sieć transportu miejskiego. Pozostawienie auta na obrzeżach czy przy hotelu nie spowoduje utraty czasu na liczne przesiadki. Miasto zapewnia środki lokomocji takie jak metro, tramwaje, autobusy oraz kolej.

Liczne aplikacje na smartfona, takie jak Qando (nie potrzebujemy dostępu do Internetu) czy Vienna Card ułatwiają podróżowanie oraz zwiedzanie miasta. Można na nich nabyć bilet oraz dowiedzieć się o atrakcjach turystycznych itp.

8.1 Metro

Składa się z 5 linii U – Bahn U1, U2, U3, U4, U6, z którego najwięcej korzystałem ponieważ kurują bardzo często, co kilka minut. Jak wszędzie patrzymy na nieprzeradzający pociąg, w która stronę jedzie. Linie są proste, nie rozgałęziają się. Na prawie każdej stacji są cyfrowe wyświetlacze informujące za ile podjecie kolejny skład. Metro jest również dostępne w nocy co 15 minut, korzystamy z tego samego biletu.

8.2 Tramwaj

W Wiedniu jest 27 linii tramwajowych oznaczonych cyframi lub literami, np. 1.

Od 2009 roku powstała linia żółta. Jest to tramwaj turystyczny, który kosztuje ok 9 E i ma auto przewodnika w kilku językach. Można skorzystać z linii nr 1 lub 2, które jeżdżą tymi samymi trasami. Ja wybrałem nr 1, który obejmuję bilet normalny. Możesz wsiąść do tramwaju 1 (do Prater-Hauptalle) z Oper na Schwedenplatz i wsiąść do tramwaju 2 (do Ottakring) z Schwedenplatz z powrotem do Oper.

8.3 Autobus

Autobusy oznaczone są, np. 3A. Ja nie korzystałem ani razu. Można korzystać na bilety te co na tramwaj czy metro.

8.4 Bilety

Łatwo nabyć bilety za pośrednictwem aplikacji mobilnych na telefon czy tablet bądź kupić tradycyjnie w kasach na stacjach metra czy dworcach, w kioskach z tytoniem tzw. „Tabaktrafik” oraz w automatach zwanych przeze mnie na całym świecie biletomanach.

Ceny biletów krztałtują się następująco:

  • Bilet w jedną stronę 2,40 €: Jednokierunkowa, nieprzerwana podróż w dowolne miejsce, z tyloma potrzebnymi transferami (dzieci, rowery, psy 1,20 €).

  • Bilet dzienny 5,80 €. Obowiązuje do 01:00 następnego dnia. Dostępne tylko online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

  • Bilet 24-godzinny 8,00 €: Ważny od stempla czasu.

  • Bilet 48-godzinny 14,10 €: Ważny od znacznika czasu.

  • Bilet 72-godzinny 17,10 €: Ważny od znacznika czasu.

  • Bilet tygodniowy/Wochenkarte 17,10 €: ważny od poniedziałku 00:00 do następnego poniedziałku 09:00.

  • 8-dniowy bilet klimatyczny 40,80 €: ważny przez cały dzień do 01:00 następnego dnia, każdego dnia stemplujesz bilet (złóż go i opieczętuj nowe pudełko w razie potrzeby). Możliwe jest stemplowanie biletu wiele razy dla wielu osób w ciągu jednego dnia, jeśli podróżujesz w grupie. (Na przykład z tego biletu mogą korzystać cztery osoby w dwa osobne dni, ale cztery odcinki muszą być stemplowane każdego dnia.)

Dzieci do lat 14 nie potrzebują biletu w niedziele, święta i podczas ferii szkolnych w Austrii. Dzieci w wieku 15–19 lat są również zwolnione, jeśli uczęszczają do szkoły w Austrii.

podsumowanie

Jest mało miejsc na ziemi, w których będąc chciałbym drugi raz jechać. Wiedeń jest tym miejscem, gdzie każdego dnia, mając propozycję wyjazdu, mogę od razu spakować się i jechać. Jestem zachwycony kolebką kultury, architektury, wszędobylskiej muzyki. Idąc po mieście z kubkiem kawy czuje współczesne czasy, przymrużając oczy, łatwo przenieś się w dawne „chwile”. Liczne zespoły pałacowe, letnie rezydencje, sale balowe, reprezentacyjne schody, niesamowita ilość zieleni, parków, zadbanych na każdym kroku rabat, w których jak przyjrzymy się powtarzalnym elementem są trawy i czerwone kwitnące kwiatki. Jestem oczarowany tą stolicą. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Wiednia. To zaledwie parę godzin samochodem od Polski. Bardzo łatwa i przyjemna droga. Po drodze można zatrzymać się na przykład w Brnie, pozwiedzać, odpocząć i jechać dalej. Jest to zdecydowanie mój wybór, mój styl życia oraz wszystko to co kocham. Mogę znaleźć w tej metropolii.

Udostępnij artykuł


Sklep Internetowy Rocket