Projektowanie zamówień publicznych

Projektowanie zamówień publicznych

W swoim dorobku posiadam realizację oraz projekty związane z zamówieniami publicznymi. Projekty przy których normy są równie ważne co wygląd. Z działu administracji publicznej trzeba zadowolić jednych pod kątem funkcjonalności, innych zmianami, kolejnych desingiem, a wielu niestety opisami, normami, cyferkami.

Według mnie dużym problemem są zestawienia materiałów, struktur czy kolorów kompletnie nie pasujących do siebie. Z tych projektów korzysta większość z nas na co dzień w urzędach, szkołach czy przychodniach… Część z nich wykonana jest chyba bez pomocy architekta.

Przemyślany projekt nie koniecznie najmodniejszy gdyż jest on zazwyczaj na więcej niż jedną modę, często na kilkanaście lat, a po kilku zaczyna straszyć zamiast cieszyć wyglądem. Bardzo ważne jest sensowne, funkcjonalne podejście czy jest wystarczająca liczba siedzeń w poczekalni, czy korytarz jest prosty do zapamiętania czy staje się labiryntem.

Oświetlenie powinno nie męczyć wzorku. Część ludzi może czytać książkę, część wypełniać dokumenty do złożenia w Urzędzie. Z instytucji publicznych również korzystają chorzy na autyzm z myślą o nich powinniśmy zadbać o porządek kolorystyczny nie rozwścieczenie i rozkojarzenie petenta.

Elewacja szkoły podstawowej

Klocki na ścianie…

Turkusowo szare klocki otaczające sale gimnastyczną oraz łącznik rozweselają smutne szare otoczenie. Estetka miasta Częstochowy nie chciała się zgodzić na nią gdyż nie mogła podać argumentu… Jednak sensowna współpraca z panią dyrektor doprowadziła do jej realizacji. Jestem z niej bardzo dumny i szczęśliwy, że dzieci otacza piękno, przemyślane z odpowiednio dobranymi barwami dla nich.

Niektórzy rodzice ze swoich dzieci chcą zrobić za wszelką cenę dorosłych. Pamiętajmy aby szkoła podstawowa była odpowiednio dobrana kolorystycznie, dekoracjami. Najmłodsi mają czuć się tam komfortowo.

Sale gimnastyczne

W projektach związanych z salami gimnastycznymi musiałem dowiedzieć się która linia boiska odpowiada za co, jakie ma mieć wymiary, odległości. Po naniesieniu sześciu boisk większych bądź mniejszych skupiałem się na podłodze o odpowiedniej wytrzymałości, wygłuszeniu, trwałości oraz kolorystyce.

Obudowy grzejników pełniły zazwyczaj funkcję siedzisk szkolnych.

Stałe sprzęty typu kosz, siatka do gry.

Blok komunalny

Projekt oraz elewacja bloku komunalnego wraz z otoczeniem zieleni to nie lada wyzwanie.

W tym projekcie wprowadziłem tyle serca, że prace magisterską usytłowałem na tej samej działce. Zmieniłem Funkcję z mieszkaniowej na kreatywną szkołę wraz z kawiarnią artystyczną. Podczas pracy nad blokiem komunalnym musiałem trzymać w ręce Prawo Budowlane oraz sprawdzać na bieżąco wszystkie normy w zakresie zamówień publicznych. Wiele mnie to nauczyło i na długo zapamiętam współpracę z branżystami, liczne spotkania, telefony do koleżanek i kolegów specjalizujących się w projektach instalacji gazowej, wodno – kanalizacyjnej, elektrycznej. Koordynacja wyszła odpowiednio bo projekt został zrealizowany.

Najpierw z kolegą przygotowaliśmy dwa różne rzuty bloków. W zamówieniu było ile ma być minimalnie mieszkań jedno pokojowych, ile dwu pokojowych a ile trzy pokojowych. Ilość miejsc parkingowych czy kontener na śmieci określa ustawa. Po wysłaniu projektów czekaliśmy na decyzję. Dowiedzieliśmy się, że wygrał wariant A, który miał więcej kawalerek niż wielopokojowych mieszkań. Przystąpiliśmy nad realizacją tego projektu. Podzieliliśmy pracę, aby sprawnie opracować temat. Wizualizację wraz z projektem zieleni wprowadziłem sam. Wypoziomowanie okazało się najtrudniejszym zadaniem ze wszystkich. Biedny komputer długo trawił wprowadzane polecenia.

Elewacja została zaprojektowana prosta z imitacją drewna, tak aby jak najdłużej budynek wyglądał estetycznie, a nie po kilku miesiącach straszył.

Sklep Internetowy Rocket