Bauhaus inspiracja dla wielu architektów

Bauhaus inspiracja dla wielu architektów

Bauhaus była to najbardziej elitarna uczelnia plastyczna – połączenie Akademii Sztuk Pięknych oraz Szkoły Rzemiosł. Istniała w latach 1919 – 1934. Zlokalizowana była w Weimarze, w 1925 roku została przeniesiona do Dessau. Wypuściła jedynie 1300 absolwentów. Stworzyła nowoczesny styl jak na tamte lata w sztuce, architekturze oraz wzornictwie. Styl Bauhaus łączył funkcjonalność (Szkoła Rzemiosł) oraz prostą formę, jedyną w swoim rodzaju nowoczesność oraz łączenie z technologiami (Akademia Sztuk Pięknych). Architektura, projektanci mebli i dizajn wiele zawdzięczają tej szkole. Dyrektorzy Uczelni to Walter Gropius, Hannaes Meyer oraz Ludvig Mies van der Rohe. Dzięki ich sprzeciwu wobec architektury, funkcja, konstrukcje budynku nakierowywały na wygląd budynku. Budynek został oczyszczony ze zbędnych dekoracyjnych fasad.

Idealnym budynkiem zaprojektowanym przez uczelnie była druga siedziba w Dessau, został on wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Budynki składały się z prostych form z konstrukcją ze stalowego szkieletu umożliwiającą przeszklenia. Według mnie wspaniałą ideą było myślenie o społeczeństwie. Po I wojnie światowej zaprojektowali lekkie stalowe konstrukcje, które łatwo można było powielać w osiedlach.

Aby przystąpić na uczelnie należało najpierw ukończyć półroczny kurs, który miał za zadanie wyzbycie się dotychczasowej wiedzy oraz wpojenie idei Bauhaus oraz nauczyć samodzielnego myślenia i analizowania. Po ukończeniu kursu uczniowie przechodzili na trzyletnie warsztaty: metalu, malarstwa ściennego, drewna, kompozycji przestrzennej, rzeźby. Kończąc ten kurs otrzymywało się wykształcenie w szerokim zakresie. Wykładowców było dziesięciu. Zwracano się do nich Mistrzu, asystentami prowadzących byli studenci ostatnich lat.17

Walter Gropius

W wieku 36 lat założył elitarną szkołę artystyczną Bauhaus. Był pierwszym dyrektorem tej szkoły.

Zaprojektował osiedle Dammerstock w Karlsruhe w 1929 roku. Osiedle składało się z domów szeregowych z 228 tanimi mieszkaniami. Kolejnym wielkim osiedlem było Siemensstadt w Berlinie. Składało się z kilkudziesięciu kilkupiętrowych budynków wraz z zielenią dla pracowników fabryki Siemens. Twierdził, że wszyscy rzemieślnicy są artystami, jak też wszyscy artyści powinni być dobrymi rzemieślnikami.

Wiele osiedli obecnie budowanych jest inspirowanych tą szkołą. Wnętrza loftowe oraz nowoczesne z dużą ilością betonu, surowymi sufitami, ścianami a nawet podłogami oraz idea funkcjonalności są nie odłącznym elementem panującej mody. Osobiści pracując nad projektem korzystam z myśli Bauhast.

Udostępnij artykuł


Sklep Internetowy Rocket