Częstochowski strój ludowy.

Częstochowski strój ludowy.

Jak każde miasto z tradycjami tak i Częstochowa ma swój strój ludowy. Niestety nie rzadko kiedy spotykamy kogokolwiek tak ubranego. Nawet na najbardziej wzniosłych wydarzeniach miejskich, nikt nie przychodzi z szacunku do przeszłości odpowiednio ubrany. Zdjęcie zaczerpnięte dawno temu w internecie. Niestety nie jestem wstanie odnaleźć oryginalnego źródła.

Strój dziewczyny

Strój bardzo okazały i wzniosły. Składał się z białej koszulowej bluzki kołnierzyk z falbanki oraz haftem. Obowiązkowo na to jest zakładany wełniak potocznie nazywany burokiem (określana spódnicą z kamizelką). Kolorystyka dołu czerwona, z podłużnymi czarnymi paskami, natomiast góra czarna bądź czerwona z dodatkami czarnymi. Stój niesamowicie gustowny i szykowny. Wykonany głównie z wełny lub płócienna, rzadziej aksamitna. Biedniejsi ludzie ubierali karbowane czerwone spódnice ze wstążkami. Zalecane trzy sztuki. Do stroju również wliczany jest biały fartuch, koronkowy, wykończony polisami z marszczoną falbanką. Dodatkowo do stroju zakładana jest zapaska. Moja babcia nosiła taką jak spódnica ze zdjęcia koloru czerwonego. Zapaska naramienna również czerwona w czarne paski tylko grubsze niż spódnicy z dodatkiem zielonego oraz żółtego. Gruba bardzo ciepła. Buty – trzewiki koloru czarnego, wysoko sznurowane. Moja babcia jak i Panie zawsze do tego noszą czerwone korale z medalikiem oczywiście Matki Boskiej Częstochowskiej. Na głowie widoczna chusta. Według opisu jakie wyczytałem koloru białego lub czerwonego w kwiaty. Z tego co pamiętam moja babcia miała czarną chustę, ale mogę się mylić bo niestety kilka lat nie ma jej na świecie. Mężatki wiązały je pod szyją, panienki z tyłu głowy.

Strój męski

Elegancka, lniana biała koszula. Zamiast krawatu ozdabiała czerwona kokarda. Spodnie z surowego lnu z widocznymi na wierzchu czarnymi kozakami. Zamiast paska używali wełnianego, tkanego ręcznego pasa. Dekoracyjna kamizelka koloru niebieskiego jest charakterystycznym elementem stroju Częstochowskiego. Na głowie obowiązkowo kapelusz z szerokim rondlem. W dni powszechne mężczyźni ubierali się w płócienne spodnie wraz z koszulą, a kobiety spódnice płócienną z koszulą wraz z fartuchem.

Bardzo żałuje, że w wyniosłe święta reprezentacja miasta nie szczyci się swoim ludowym strojem tak Krakusi czy Górale. Bardzo bym chciał, aby nauczyciele w podstawówkach czy przedszkolakach na lekcjach plastyki, sztuki, muzyki, historii również wspominali, może organizowali spotkania z dziatkami, którzy jeszcze mają chociaż zapaski? Na uroczystościach szkolnych jak rozpoczęcie roku szkolnego czy zakończenie, dzień babci i dziadka oraz inne wydarzenia prowadzili w strojach regionalnym bo w najmłodszych nasza przyszłość! Nie możemy poddawać się bardzo słabym rządom! Po co naszym pociechom mundurki skoro nie znają stroju ludowego? Jak ta edukacja wygląda? Odpowiadając na te pytania możesz zmienić przyszłość Naszego miasta, miasta z historią o której tak mało osób wie… Jeśli jesteś nauczycielem, który ma zadanie kształtować Nasze dzieci, chcecie abyście zostali zapamiętani przez swoich uczniów, chcecie premię, podwyżki wykażcie się powiązaniem z miastem.

Udostępnij artykuł


Sklep Internetowy Rocket