Barcelona, Katalonia – „maniana” – żyć tak, aby mieć czas na wszystko!

Barcelona, Katalonia – „maniana” – żyć tak, aby mieć czas na wszystko!

  1. Położenie

  2. Lotnisko

    2.1 Barcelona – Reus

    2.2 Barcelona – Girona

    2.3 Barcelona – El Prat

    2.3.1 Transport z lotniska / bilety

    2.3.1.1 Metro

    2.3.1.2 Pociąg

    2.3.1.3 Autobus nr 46

    2.3.1.4 Taksi

  3. Jedzenie

    3.1 Paella

    3.2 Tapas

    3.3 Churros

    3.4 Chorizo

  4. Pogoda

  5. Plaże miejskie

  6. Zabytki

    6.1 Sagrada Familia

    6.2 Taras widokowy

    6.3 Stadion Barcelona

    6.4 Dzielnica gotycka – Barri Gotic

    6.4.1 Barcelońska katedra

    6.4.1.1 Krypta św. Eulalii

    6.4.2 Bazylika de Santa Maria del Pi

    6.5 La Rambla

    6.6 Passeig de Gracia

    6.7 Casa Mila

    6.8 Casa Batllo

    6.9 Casa Lleo Morera

    6.10 Casa Amatller

    6.11 Casa Mulleras

    6.12 Hospital de la Santa Creu i Sant Pau

    6.13 Wzgórze Montjuic

    6.14 Park Guell

    6.15 Place d’Espanya Plac Hiszpański

    6.15.1 Arenas de Barcelona – Centrum Handlowe

    6.16 Palau Nacional, placa de las Cascades

    6.16.1 Magiczne fontanny

    6.17 Wzgórza Tibidado

    6.18 Rzeźba złotej ryby

    6.19 Park del Laberint d’Hora – Park Labiryntu

    6.20 Targi

    6.21 Cascada Monumental

  7. Architektura

    7.1 Modernisme – kataloński modernizm

    7.2 Salony samochodowe

    7.3 Chodniki

    7.4 Nowoczesna Barcelona

  8. Nocleg

  9. Komunikacja miejska

    podsumowanie

Część mojego serca została w Hiszpanii. Niesamowity klimat Katalonii, dzięki wielu dniom pełnym słońca, a dodatkowo ciepła woda w morzu, a przede wszystkim przez cudowną architekturę budynków oraz krajobrazu. Liczne zielone palmy cały rok, wiosna z kwitnącymi roślinami od lutego, zielone drzewa pomarańczowe cały rok tworzą nie zapomniane chwilę. Po raz kolejny wróciły do mnie myśli, wyjechać do Hiszpanii na stałe.

1. Położenie

Barcelona zlokalizowana jest na południu Europy, w północno – wschodniej Hiszpanii. Jest stolicą prowincji Barcelona oraz wspólnoty Katalonii. Jest drugim co do wielkości miastem w Hiszpanii. Jest zaprojektowana w układzie kwartałów. Od dziecka marzyłem o tym, aby to zobaczyć na własne oczy. Liczne tarasy widokowe to umożliwiają. Bliskość morza Śródziemnego dodatkowo podnosi cudowność miasta. Jest w nim tłoczno, gwarnie z niezliczoną ilością turystów z różnych stron świata.

2. Lotnisko

Lecąc samolotem mamy zaoszczędzić czas. W związku z tym bukując bilety trzeba sprawdzać jak daleko znajduję się lotnisko od miasta do którego lecimy. Bo czasami możemy na miejscu się rozczarować.

2.1 Barcelona – Reus

Jest zlokalizowane 90 km od Barcelony. Denerwują mnie takie nazewnictwa. Wprowadza to w błąd. Lotnisko oddalone więcej niż 15 km nie powinno być nazywa, że przynależy do miasta.

2.2 Barcelona – Girona

Jest jeszcze dalej bo 100 km od Barcelony. Może Balice to lotnisko w Zakopanem?

2.3 Barcelona – El Prat

Na nie się wybierajcie. Jest zlokalizowane 10 km od Barcelony. Leżąc na plaży widzimy zniżające się na nie samoloty. Jedyne o słusznej nazwie lotnisko Barcelony.

2.3.1 Transport z lotniska / bilety

Po odzyskaniu bagażu nadawanego udaliśmy się w stronę metra. Kupiliśmy bilety T-casual (dawne T10, o których wszędzie piszą). Następnie wpisując adres hotelu w google maps pokierowało nas w stronę metra. Bilet nie spowodował otwarcia bramki. Na lotnisku jest bardzo duża liczba zatrudnionych osób, które chętnie pomogą w języku hiszpańskim i angielskim. Okazało się, że T-casual nie obejmuje metra z lotniska (czytaliśmy przed wyjazdem na innych blogach, że działa).

2.3.1.1 Metro

Metro jest dodatkowo płatne na odcinku lotnisko – centrum. Bilet kosztuje nie całe 6 euro, nim dotarliśmy do centrum Barcelony, co zajęło nam około 35 minut. Musieliśmy się przesiąść 3 razy, a dzięki nie wychodzenia przez bramki nie musieliśmy kasować kolejnego biletu.

2.3.1.2 Pociąg

Taką opcję wybraliśmy w drodze powrotnej. Jest jeszcze szybsza i działa bilet na 10 przejazdów.

2.3.1.3 Autobus nr 46

Odjeżdża spod terminala T2 w stronę Plaza Espania.

2.3.1.4 Taksi

Rozmawiałem z kilkoma kierowcami taksi, koszt od 21 do 28 e.

3. Jedzenie

Kuchnia regionalna smakuje w danym miejscu najlepiej. Szynki jamon serrano czy kiełbasy chorizo, należą do moich ulubionych składników do dań z sałatkami, dan głównych czy na kanapkę.

3.1 Paella

Typowa potrawa hiszpańska. Występuje w niezliczonych odmianach. Głównym składnikiem jest ryż z dodatkiem szafranu podsmażanym i zarazem gotowanym na metalowej patelni z dwoma uszami, w której jest podawana na stół. Najczęstszymi dodatkami są wszelakie owoce morza, kurczak, chorizo oraz warzywa.

3.2 Tapas

Słynne katalońskie przekąski podawane często do napojów w barach. Niektóre mogą być serwowane na ciepło, niektóre na zimno. Czasami są to małe kanapki, a czasami skomplikowane dania. Nie jest łatwo dokonać wyboru. Ich skład jest różnorodny. Warzywa, owoce, mięsa, ryby, owoce morza, jajka, sałatki na bagietce. Polecam na przekąski.

3.3 Churros

Nazywany potocznie hiszpańskim pączkiem, które jest robione z ciasta parzonego W formie długiego pręta o przekroju gwiazdy. Ciasto jest wyciskane wprost na głęboki olej. Smażony w wysokiej temperaturze. W Hiszpanii podawany jest z posypanym cukrem z możliwością maczania w gęstej gorącej czekoladzie. W Polsce na Rynku Głównym w Krakowie istnieje możliwość kupienia z nutellą, z biała lub ciemna czekoladą ze słonym karmelem.

3.4 Chorizo

Jest to tradycyjna hiszpańska kiełbasa. Jest wykonana z wieprzowiny. Intensywny charakterystyczny zapach jest często wyczuwalny na ulicy ponieważ na każdym kroku są wyspecjalizowane sklepy. Będąc w Hiszpanii nie sposób przejść obojętnie. Jeśli jesteś miłośnikiem marketowych zakupów znajdziesz je wszędzie w Hisszpanii, nie koniecznie taniej.

4. Pogoda

W lutym pogoda w Hiszpanii przypomina Naszą pogodę między kwietniem a czerwcem. Od 9 rano do ok 17 jest ciepło. Im bardziej w południe tym upalniej. W słońcu piecze przez ubrania jak w lipcu. Rano czy wieczorem temperatura spada do około 9 – 12 stopni. W dzień była od 17 do 23 stopni w cieniu. 22 lutego 2020 w moje urodziny temperatura w południe w słońcu była ponad 30 stopni. Gdybym opalał się na brązowo był bym zachwycony (mama była w szoku, że się tak opaliłem) jednak mój kolega śmiał się, że opalam się na biało, a on brązowiutki… Wystarczy nam np. bluza z bezrękawnikiem. Rano konieczna jest do ubrania. Wraz z wyższym słońcem zdejmujemy kolejne warstwy aż do krótkiego rękawka.

5. Plaże miejskie

Czyste, piaszczyste, darmowe. W dzień bardzo zatłoczone. Wieczorem znacznie mniejsza ilość ludzi.

6. Zabytki

Nie zliczona ilość możliwości odkrywania Barcelony od perełek architektury nowoczesnej przez gotyckie kościoły, obiekty sakralne innych wyznań a także zwariowanej wizji artystycznej architektów pokroju Gaudiego. Dla szukających widoku na miasto są też tarasy widokowe. Ciekawskie osoby lubiące muzea też znajdą coś dla siebie od historii katatonii przez erotykę – czego ja nie lubię. Ogólnie w Barcelonie nie da się nudzić (chyba, że masz takie zamiłowanie…). Dla najmłodszych i tych starszych i najstarszych jest najstarszy park rozrywki pełnych różnych atrakcji począwszy od karuzeli czy koła młyńskiego do domu strachów i rollercoaster. Warto spokojnie bez pośpiechu pospacerować lub spędzić czas w niezliczonych barach wypełnionych ludźmi z wielkim wyborem tapas i winem a w niektórych dodatkowo flamenco. Warto również udać się na kolacje do lokalnej restauracji lub spędzić czas na zakupach w sklepach czy na targach.

6.1 Sagrada Familia

Powiedzenie obiekt wyjątkowy to stanowczo za mało. Nie wiadomo na co patrzeć. Najwybitniejszy hiszpański architekt Antonio Gaudi zaprojektował świątynie inspirowaną naturą. Jako dziecko był chorowity i wiele czasu spędzał na wsi. Obserwował naturę w sposób perfekcyjny, bądź w sposób idealny przeniósł ją na swoje dzieła. Filary inspirowane były konarami drzew, stojąc na dole w świątyni widać to. Każdy centymetr elewacji jest dekorowany. Osobiście przeżyłem niesamowicie te wizytę. Czekałem na nią latami. Moim jednym z pytań z obrony magistra architekta była właśnie Sagrada Familia. Niesamowita budowla, której Gaudi oddał ostanie 15 lat swojego życia, aby nadzorować budowę, która trwa po dzień dzisiejszy, architekt szukał na własną rękę sponsorów, a także murarzy i rzemieślników. Niestety nie udało mu się za swojego życia zobaczyć tego, gdyż mieszkając w Sagrada Familia, wychodząc z niej został potrącony przez tramwaj. 3 dni później umarł. Antonio Gaudi jest przykładem, gdzie nie był najzdolniejszym uczniem, a także nie zgadzał się ze swoimi profesorami, np. pod kątem linii prostych. Aby jeszcze bardziej wzniosła była wizyta należy udać się na mszę, w celu usłyszenia chóru. Witraże, prócz dekoracji mają kolejne zadanie, grę świateł na posadzce. Według projektanta architektura nie powinna rezygnować z kolorów. Kolor podkreśla życie. Miejsce tak cudowne, że można spędzić tam wiele godzin.

6.2 Taras widokowy

Po wyjściu z Sagrady Famili udałem się na kawę, aby dalej podziwiać elewację. Następnie poszedłem na spacer na taras widokowy, około 15 minut spacerem.

6.3 Stadion Barcelona

Dla miłośników piłki nożnej pewne jest to fajne przeżycie. Dla mnie nie zrobiło żadnego wrażenia. Chciałem się wybrać na stadion olimpijski, niestety zabrakło czasu.

6.4 Dzielnica gotycka – Barri Gotic

Jedna z najstarszych dzielnic Barcelony. Nie sposób przejść obojętnie przez nią. Możemy spotkać tam nie samowite cukiernie, piekarnie, budynki. Zobaczyć jak ludzie żyją.

6.4.1 Barcelońska katedra Katedra Krzyża Świętego i św. Eulalii w Barcelonie

Przykład gotyckiej świątyni, którą warto zobaczyć by poczuć na własnej skórze monumentalizm. Klasyczny gotycki styl sprawia, iż czujemy na sobie dreszcz historii i wielkość budowli. Zwiedzając piękne wnętrze warto też zwrócić uwagę w krużganku na gęsi.

6.4.1.1 Krypta św. Eulalii

Pod Ołtarzem znajduję się Krypta św. Eulalii, w której jest pochowana.

6.4.2 Bazylika de Santa Maria del Pi Kościół Najświętszej Marii Panny Sosnowej w Barcelonie

Jest jednym z gotyckich kościołów w dzielnicy gotyckiej przy ulicy Cadenal Casanas. Została wybudowana w latach 1319 – 1320. według tradycji na tym miejscu była świątynia od 413 roku pod ta sama nazwą. Kościół prawie nie zniszczona dzięki czemu możemy zobaczyć klasyczną gotycką budowlę.

6.4.3 Plac Reial

Plac w dzielnicy Gotyckiej jest otoczony starymi kamienicami. Na dole znajdują się restauracje, knajpy. Na środku jest fontanna. Na Całym placu zasadzone są palmy. Wygląda bardzo urokliwie i przyjemnie. Kiedyś był tutaj teatr. Plac ten graniczy ze słynną ulicą La Rambla. W lecie cieszy się licznymi odwiedzinami przez turystów, głównie w nocy, ponieważ znajduje się tam wiele widokowych tarasów.

6.5 La Rambla

Głowna ulica Barcelona. Uważana jako rynek. Na niej znajdziemy nie samowite zabudowy, nie zliczone ogródki restauracyjne, kawiarniane, sklepy z pamiątkami, ubraniami. Gdy świeci słońce jest bardzo zatłoczona. Trzeba się pilnować jak wszędzie na kieszonkowców.

6.6 Passeig de Gracia

Jest to przykład ekskluzywnej ulicy, jakie zazwyczaj znajdziemy w dużych miastach. Przy niej swoje sklepy maja najbardziej znane marki na całym świecie. Jest zarazem jedna z najdłuższych ulic w Barcelonie. W dzielnicy Eixample Dret.

6.7 Casa Mila

Kolejne dzieło Gaudiego, gdzie możemy obserwować niesamowitą, kolorową elewacje bez linii prostych. Wszystko inspirowane naturą. Wartę zatrzymania się i obserwowania jej. Autor porzuca morze, a przenosi się w góry. Balkony są przystrojone wodorastami. Wyróżnia go wielkie przeszklenia. Ponad czasowe.

6.8 Casa Batllo

Następne wielkie dzieło Antoniego Gaudiego. Znajduje się w centrum miasta przy Passeig de Gracia. Jest opisana w każdym języku, w każdym przewodniku. Jest na pewno ikoną miasta, którą trzeba zobaczyć na własne oczy, gdzie nie ma na elewacji linii prostych, Jest kolorowa oraz inspirowana jak zawsze naturą. Architekt skupia się na balkonach, lekkości, niektórzy mówią, że jest pod wodą z otoczenia z rybimi łuzkami.

6.9 Casa Lleo Morera

Znajduję się w dzielnicy Eixample przy ulicy Passeing de Gracia. Jest modernistycznym budynkiem, z ciekawym, okrągłym lobby. Projekt domu wykonał Lluis’a Domenech’a i Montaner’a.

6.10 Casa Amatller

Jest to zabytkowa kamienica znajdująca się w dzielnicy Eixample przy ulicy Passeing de Gracia. Wybudowana ją 1898 – 1900 roku. Zaprojektował ją architekt Josep Puig i Cadafalach. Pomysłodawca i inwestorem był znany kataloński mistrz czekolady Antoni Amatller. Modernistyczna bezowa elewacja z dodatkiem zielonych okiennic jest imponująca. Dodatkowo dekorowana jest rzeźbami i płaskorzeźbami.. Wnętrze jest prawie w 100 % oryginalne.

6.11 Casa Mulleras

Casa Mulleras to dom w Barcelonie położony przy Passeig de Gràcia w dzielnicy Eixample . Przebudowany w stylu neoklasycystycznym przez Enrica Sagniera w latach 1906–1911. Dom stanowi część szeregu budynków znanych jako Illa de la Discòrdia. Illa de la Discòrdia wywodzi swoją nazwę od jego zderzeniu stylów architektonicznych – modernizm i neoklasycyzm.

6.12 Hospital de la Santa Creu i Sant Pau

W tłumaczeniu na język polski Szpital Św. Pawła w Barcelonie. Znajduje się w niewielkiej odległości od Sagrady Famili. Przeszedłem na nogach około 10 minut. Głównym architektem zespołu budynków był Lluis Domenach i Montener. Budynek w stylu secesyjnym.

6.13 Wzgórze Montjuic

Punkt widokowy zwany Wzgórzem Żydowskim lub Wzgórzem Jowisza. Nie zapomniane widoki na panoramę miasta. Znajduję się w południowo zachodniej części miasta. Jest zarazem przy samym wybrzeżu.

6.14 Park Guell

Park o wielkiej powierzchni z kolorowymi mozaikami. Park w lutym 2020 przechodził renowację. Nie wszystko można było obserwować. Liczne alejki, ścieżki czy schody prowadzą w labirynty filarów, roślin oraz nie zliczonych jaszczurek.

6.15 Place d’Espanya Plac Hiszpański

Plac na którym każdy musi być będąc w Barcelonie. Jest on wielki, mimo że wydaje się mały. Jest tam ogrom mieszkańców oraz turytów. Jest zarazem centrum przesiadkowym w komunikacji miejskiej.

6.15.1 Arenas de Barcelona – Centrum Handlowe

Dawna arena, na której walczyły byki obecnie przerobiona jest na centrum handlowe. Na dachu znajdują się liczne restaurację z niesamowitym widokiem na miasto.

Na moim kanale na youtube cały spacer po dachu.

6.16 Palau Nacional, placa de las Cascades

Obiekt nie daleko placu Hiszpańskiego. Obecnie znajduję się muzeum. Wiele osób przyjeżdża do nie samowitych widoków oraz na pokaz fontann. Niestety w lutym 2020 były nie czynne.

6.16.1 Magiczne fontanny

Niestety w lutym 2020 były nie czynne. Jest to kolejny powód do kolejnej wizyt w Barcelonie 😛

Kilka prostokątnych fontann w wieczornych godzinach jest podświetla kolorowo w grę muzyki. Zjawisko podobno bardzo ciekawe.

6.17 Wzgórza Tibidado

Dostać się na te wzgórze ma wiele możliwości. Autobus za około 13 e, na nogach około 2h, metrem plus autobus. Widok z góry na miasto jest imponujący. Na dachu kościoła znajduję się posąg Jezusa. Możemy wjechać za 4 e na dach kościoła oraz na taras widokowy, na którym znajdowała się na początku rzeźba. Podczas wojny została ona zniszczona.

6.18 Rzeźba złotej ryby

Została wybudowana podczas igrzysk olimpijskich. Nazywana jest złota, a według mnie powinna być nazywa miedzianą. Jest wielka, widoczna z daleka. Znajduje się przy plaży. W niektórych przewodniach opisują jako nowoczesna Barcelona. Obok znajduję się hotel z niesamowitą fontanną, a raczej wodospadem, ścianą wody 🙂

6.19 Park del Laberint d’Hora – Park Labiryntu

Łatwo za błądzić 😛 mimo, w miarę przejrzystych ścian, ze względu na na rzadkie tuję, jednak nie jest łatwo dojść do środka. Mnie zajęło kilka prób. W środku znajduję się rzeźba. Park to nie tylko labirynt. Aby do niego dojść trzeba pokonać park z kamiennymi ławkami. Na końcu jest budynek ze stawem.

6.20 Targi

Niezliczone, genialne hale targowe, w których sprzedają głównie artykuły spożywcze. Starsi Hiszpanie piją kawę w czasie zakupów. Polecam.

6.21 Cascada Monumental

Znajduje się w parku, nie daleko plaży miejskiej. Fontanna i park zachęcają do spacerowania.

6.22 Plac Kataloński

Przy słynnym placu w Barcelonie znajduje się wielopoziomowa galeria handlowa. Na samej górze znajduję się oszklony taras widokowy w restauracji. Polecam udanie się na górę.

Plac ten łączy wiele dzielnic ze sobą. Również jest ważnym węzłem komunikacyjnym dla metra, centrum przesiadkowe. Na placu znajdują się liczne ławki, które umożliwiają spotkania. Plac jest bardzo duży, z fontannami oraz liczną zielenią.

7. Architektura

Wiele godzin spędziłem na obserwacji elewacji. Tradycyjna kamienica Barcelońska jest nierówna w wysokościach konsygnacji. Parter jest zawsze bardzo wysoki. Zazwyczaj 2 razy wyższy niż pozostałe. Ciekawym wnioskiem jest, że każda kondygnacja jest nie równa. Parter najwyższy. Pierwsze piętro niższe, każde kolejne jeszcze niższe.

7.1 Modernisme – kataloński modernizm

Najwybitniejszym przykładem jest Katedra Barcelońska znajdująca się w dzielnicy gotyckiej. Opis w zabytkach.

7.2 Salony samochodowe

Nie samowite są salony samochodowe. W Polsce piękne wolno stojące budynki, hale, w Barcelonie na parterze zamiast sklepu spożywczego, sklep z autami 🙂 wygląda to dla mnie zjawiskowo. Może to jest powodem, dlaczego auta tam są tańsze katalogowo niż u nas.

7.3 Chodniki

Spacerując licznymi ulicami Barcelony musimy uważać pod nogami. Piękne równe chodniki mają niespodziankę. Dziury na drzewa są tak wielkie, że łatwo na nich skręcić nogę.

7.4 Nowoczesna Barcelona

W Barcelonie architektura jest zdecydowanie raczej sprzed wielu lat. Elewacje malowane, wyłożone mozaikami. Jednak część budynków jest nowoczesna, przeszklona. Drapacze chmur znajdują się tylko na obrzeżach miasta. W centrum znajdziemy raczej tradycyjna zabudowę.

8. Nocleg

Zarezerwowałem około 30 dni wcześniej 2 hotele i 1 apartament. W jednym hotelu nie przeszła płatność kartą, nie zwróciłem uwagi na to więc na miejscu musiałem wydać pieniądze, które planowałem wydawać na co innego.

W 2 hotelu wszystko było ok.

Apartament… pierwszy raz w życiu zostałem oszukany przez rezerwację. Może przez to, że chętniej rezerwuje hotele za granicą… Apartament okazał się ściemą i zostałem w urodziny bez noclegu na 3 noce… zapłacone z góry. 7 h spędziłem na rozmowach telefonicznych w celu odzyskania pieniędzy i uzyskania odszkodowania. Końcowo wylądowaliśmy w 4 gwiazdkowym hotelu w cenie 3 gwiazdkowego 🙂 Infolinia polska w języku angielskim, francuskim lub rosyjskim.

9. Komunikacja miejska

Osobiście nie znoszę komunikacji miejskiej. Barcelona jest idealnym miastem, w której można jej unikać w dużym stopniu. Jest wielkim miastem. Jednak ilość zabytków pozwala na zwiedzanie od rana do wieczora, korzystając 1 raz lub wcale z niej. Metro trzeba się przesiadać na wiele razy aby gdzieś dotrzeć. Jedziesz w tunelach nie widząc świata. Autobusem czy tramwajem już ciekawiej bo przynajmniej przez okno można coś zobaczyć.

Podsumowanie

Po powrocie z Hiszpanii patrze inaczej na dywany paczłorkowe czy ściany wykonane mozaikami. Pokonałem ponad 140 km na nogach plus transport publiczny. W południe promienie słoneczne zachęcały do spacerów niesamowitą Barceloną. Po powrocie czuje kolejną potrzebę odwiedzenia Hiszpanii. Na pewno do Barcelony chcę wrócić. Przywiozłem 3000 zdjęć, cudowne wspomnienia, wina, słodycze, kiełbasy. Następny wyjazd chciałbym do Madrytu, a jeszcze bardziej do Malagi. Cudowna architektura zachęca do spacerowania, zwiedzania. Smaczne Tapasy zachęcają do odwiedzin barów.

Udostępnij artykuł


Sklep Internetowy Rocket