10 najczęstszych błędów podczas projektowania wnętrza domu / mieszkania

10 najczęstszych błędów podczas projektowania wnętrza domu / mieszkania

10 najczęstszych błędów podczas projektowania wnętrza domu / mieszkania

  1. Brak funkcjonalności

    Podział na strefy funkcjonalne jest najważniejszym etapem w wygodnym funkcjonowaniu w domu. Podstawowy podział jest na strefę dzienna i sypialnianą. Następnie wydzielona strefa robocza, jadalniana, wypoczynkowa to najpopularniejsze i obowiązkowe. Każda wielkość mieszkania czy domu ma inne możliwości, jednak nawet w odpowiednio urządzonych tak zwanych mikro kawalerkach te podziały obowiązują. Częstym błędem je zmieszanie ich nie potrzebnie. W przemyślanym pokoju należy wziąć pod uwagę ile domowników korzysta, z której strefy najczęściej. Jeśli na przykład mieszka singiel, który raz na jakiś czas szykuje obiad dla czterech osób, a na co dzień je sam, wystarczy przemyśleć czy stół zmieści się duży czy wystarczy mniejszy rozkładany. Analiza użyteczności we wnętrzu jest bardzo ważna. Jest to rozwiązanie, aby nie popełnić tego błędu. Przez to architekci wnętrz na pierwszym spotkaniu zadają tak wiele pytań, aby dobrać odpowiednio meble, urządzenia oraz podzielić pomieszczenia na funkcjonalne wnętrze.

  2. Zły dobór materiałów, kolorów

    Tapeta na ścianie we wzory, zasłonki we wzory, firanki we wzory to stanowczo za dużo. Jeszcze na dodatek jeżeli każda z nich jest innym wzorem nadaje chaosu wnętrza. Rozwiązaniem jest przemyślenie co nam się najbardziej podoba. Wybranie jednego materiału i użycie go, np. na jednej poduszce oraz zasłonach. Dopasowanie do tego odpowiedniego koloru. Istnieje mit, że ciemny pomniejsza i przytłacza pomieszczenie. Zgodnie wszyscy odpowiedzą, że jedna ciemna ściana bądź granatowa sofa nie przytłoczy, a nada charakteru pomieszczenia.

  3. Łazienka też potrzebuje magazynu

    Wchodząc do łazienki, w której widać wiele pudełek, kosmetyków na blacie bez pojemnej szafy jest wielkim błędem. W całym domu zabudowane wszystkie ściany bez oddechu, a w łazience pustka…

    Zabudowana pralka, z miejscem na suszarkę do prania oraz proszkami według mnie jest koniecznością dla funkcjonalnego wnętrza. Jest wielu przeciwników tej teorii, że pralka się rusza. Czyli jest źle wypoziomowana. Pralka ma się nie ruszać. Rozwiązaniem jest przemyślenie półek bądź szafy, nie koniecznie na pralkę, ale dla magazynu środków czystości oraz kosmetyków, może jest na tyle duże pomieszczenie, aby zmieściły się ręczniki, bielizna.

  4. Graciarnia

    Potoczne określenie graciarnia tyczy się wnętrz, w których wszystko jest potrzebne. Rozwiązanie jest analiza co tak naprawdę jest nam przydatne, czego możemy się pozbyć z widoku. Może wprowadzenie pojemnej szafy na wszystkie kiedyś nam potrzebne rzeczy jest rozwiązaniem. Kolejnym sprawdzonym sposobem jest pożegnanie się ze starymi, nie używanymi przedmiotami, na których zalega jedynie kurz i nasz wzrok.

  5. Za wielkie meble

    Zbyt wielkie meble do za małego pomieszczenia jest częstym błędem. Nie dopasowanie ich do potrzeb mieszkańców często wynika z chęci odzwierciedlenia wizualizacji z czasopisma bądź znanej strony wnętrzarskiej. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług architekta bądź porad architektonicznych. Kolejnym sprawdzonym sposobem są darmowe programy do na naniesienia mebli po wcześniejszym wprowadzeniu wymiarów pokoju.

  6. Brak zagospodarowania przedpokoju

    Przedpokój jest wizytówką domu. Powinien wprowadzać gościa w styl wnętrza. Z niewiadomych przyczyn jest bardzo często opuszczanym pomieszczeniem, w którym powinny znajdować się szafa bądź wieszak na odzież wierzchnią oraz obuwie, siedzisko, aby wygodnie zdjąć – założyć ubrania, buty, kobieta miała gdzie odłożyć torebkę. Rozwiązaniem może być kupienie wieszaka na podstawowe ubrania i postawienie krzesełka, które jest dodatkowe dla gości przy stole.

  7. Brak jednego stylu / pomieszanie stylów

    Misz masz nazywany stylem mieszanym, bądź nie ład artystyczny nie jest mile widziany bez przemyślanego wcześniej połączenia różnych stylów. Często widziane jest wstawianie nowoczesnego fotela do dębowych mebli w celu przełamania ciężkiego wnętrza. Rozwiązaniem jest trzymanie się kupowanych mebli z jednej kolekcji. Łączenie kolorów, które ze sobą pasują, na przykład szary z dodatkami żółtego oraz bieli.

  8. Brak jednakowej podłogi na otwartej przestrzeni

    Jednakowa podłoga w całym mieszkaniu powiększa optycznie przestrzeń. Architekt wnętrz może wprowadzić różne rodzaje w przemyślany sposób. Na przykład płytki heksagonalne wymieszane z podłogą drewnianą wygląda bardzo ciekawie. Błędem projektowym jest pozostawieni starej podłogi z paneli i wymiana części z niej gdyż się zniszczyła. Kolejnym często spotykanym problem z podłogami jednakowymi są wyburzenia ścian. Jest to modne, otwiera i powiększa przestrzeń. Problem rodzi się z różnicą poziomów bądź z różnymi podłogami w dawnych pomieszczeniach. Czasami lenistwo, czasami brak budżetu powoduje pozostawienie różnych struktur, a miejsce łączenia wstawienie jeszcze innej podłogi na pewien czas, który często trwa latami. Rozwiązaniem tego zjawiska jest próba pomalowania podłogi odpowiednią farbą.

  9. Brak detali, dekoracji, wisienki na torcie

    Najsmaczniejszy tort bez odpowiedniej dekoracji traci na smaku. Jemy oczami. Co to oznacza we wnętrzu? Decydując się na narożnik w kolorystyce butelkowa zieleń warto położyć miodową poduszkę, która nada dekoracji wnętrzu. W wielu domach kominek jest urywany sporadycznie. Warto wstawić tam świeczkę i zapalać bądź kupić wieczną, ledowa świece. Może przy kominku postawić latarnie ze świecą, która ociepli i nada urozmaicenia wnętrzu. Nie trzeba na dekoracje wydawać bardzo dużo pieniędzy. Rozwiązaniem jest wstawienie czegoś co lubimy. Może dekoracyjny zegar na ścianę lub ręcznie malowany obraz lub drukowana grafika, a może ramki ze zdjęciami z cudownych wspomnień, na przykład z wakacji.

  10. Złe dekoracje w kwietniu choinka na górnej półce

    Często obserwowanym błędem prze ze mnie oraz wielu miłośników wnętrz jest przenoszenie dekoracji sezonowej na górna półkę za szkłem, tak jak by ona była nie widoczna. Bałwan czy mikołaj latem nie cieszy. Większość miłośników Bożego Narodzenia nie jest szczęśliwa ze spędzanych świąt w ciepłych krajach. Rozwiązaniem jest kupienia pudełka i spakowanie po danym sezonie i wyjecie kolejnych ozdób.

Udostępnij artykuł


Sklep Internetowy Rocket