Analiza działki przed zakupem gruntu

Analiza działki przed zakupem gruntu

Analiza działki przed zakupem gruntu pod budowę domu.

Zanim zdecydujemy się na kupienie działki warto jest ją przeanalizować ze specjalistą. Dowiedzieć się czy nasz wymarzony dom możemy na niej wybudować. Czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego pozwoli na wybudowanie jego. Ale nie tylko on ma ważne znaczenie. Należy zwrócić uwagę na uzbrojenie działki, co na niej się znajduję, czy jest prąd, woda, gaz, kanalizacja. Grunt na jakim zamierzamy posadowić budynek oraz ukształtowanie terenu ma znaczenie na koszty. Jeżeli działka jest w miarę równa to ceny będą standardowe. Jeżeli działka wymaga muru oporowego to wiąże się z dodatkowymi dużymi kosztami. Istnieje możliwość zlecenia wykonania badań geotechnicznych. Koszt to około kilkaset złotych.

W szczegółowej analizie działki ważnymi elementami jest sąsiedztwo, czyli bezpośredni sąsiedzi, droga dojazdowa czy jest bezpośrednia gminna czy utwardzona wraz z lampami ulicznymi. Decydując się na mieszkanie w danym miejscu musimy wziąć pod uwagę, że nie zawsze będzie świeciło słońce oraz jak wrócimy bezpiecznie do domu. Jak daleko od najbliższego przystanku oraz komunikacji miejskiej czy wiejskiej znajduję się dana działka. Odległość od szkół, przedszkoli, kościoła, sklepów, a przede wszystkim usytuowanie względem kierunków świata, szerokość i długość działki.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego oraz warunki zabudowy

W Urzędzie Gminy sprawdzamy czy dana działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, aby poznać jego zapisy. Jeżeli okazuje się, że nie ma to musimy złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Z jego zapisów możemy dowiedzieć się:

  • linie zabudowy – Lokalizację budynku. Linia zabudowy może być nieprzekraczalna albo obowiązująca.

  • intensywność zabudowy – z tego zapisu dowiadujemy się o maksymalnej wielkości budynku. Czasami na bardzo dużej działce, możliwy jest do wybudowania mały dom,

  • kubatura budynku – ilość kondygnacji naziemnych, maksymalna wysokość budynku, kąt nachylenia dachu, ilość połaci, czy możliwy jest płaski dach, czym ma być pokryty, jaki kolor elewacji,

  • ograniczenia – strefa ochrony konserwatorskiej, odległości od sieci elektroenergetycznej i gazu,

    • sąsiedztwo działek – jakie możliwości zabudowy są na działkach sąsiadujących, co tam może powstać,

    Czasami te zapisy są nie jednoznaczne lub nie zrozumiałe dla zwykłego czytelnika. Warto podczas analizy potencjału działki zlecić architektowi, który nam tym się zna. Taka rozmowa może przynieś wiele pozytywnych rozwiązań. Także ekonomicznych, jeżeli okaże się, że coś pominęliśmy we własnej analizie, a jest jeszcze czas na poprawę.

Uzbrojenie działki

Na cenę działki wpływają rożne czynniki. Między innymi widokowe, dojazd, a także jak jest uzbrojona, czyli co na niej znajduję się dla funkcjonowania domu wolnostojącego. Ważne jest, aby posiadała dostęp do sieci gazowej, energii, wody i kanalizacji. Jeżeli ich nie ma na działce to musimy dowiedzieć się jak daleko od naszej działki się znajdują. Ile będzie kosztować przyłączenie poszczególnych sieci. Do większości potrzeba jest nam mapa od geodety bądź branżystów co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Następnie jak długo czeka się na podłączenie ich. Jeżeli zostanie negatywna odpowiedź można pomyśleć o alternatywnych źródłach takich jak pompa ciepła bądź przydomowa oczyszczalnia ścieków, albo studnia głębinowa.

Status prawny działki

Oglądając działki do kupienia możemy napotkać działkę budowlaną, a także działkę rolną i złożyć wniosek o odrolnienie jej i przeznaczenie na działkę budowlaną. Wiąże się to z czasem i kosztami. Wielkość działki oraz klasa gleby IV – V jest łatwiejsza, klasa I-II-III wymaga dodatkowo zgodę ministra rolnictwa, odległość od miasta oraz zabudowy mieszkalnej ma znaczenie w tym procesie.

Obecnie jesteśmy wstanie wybudować budynek w trudnych warunkach. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Otrzymanie pozwolenia na wybudowanie wymarzonego domu nie koniecznie wiąże się z możliwością wybudowania go. Czasami wycena przez firmę budującą za wybudowanie jego tak wielka, że na innej działce wybudujemy dwa domy za tą cenę. Trzeba przeanalizować za i przeciw.

Udostępnij artykuł


Sklep Internetowy Rocket