PRL-owska wielka płyta obecna jako technologia prefabrykatów wykorzystywana przez deweloperów.

PRL-owska wielka płyta obecna jako technologia prefabrykatów wykorzystywana przez deweloperów.

Osiedla z lat 60 – tych, 90 – tych zazwyczaj nie cieszą się dużym zadowoleniem wśród wyboru kupna mieszkania. Ale czy faktycznie tak jest? Czy jest to mit? Wiele osób jest wyznania, że budowano wtedy tanio, szybko i w jak największej licznie. Często nazywane polskimi slamsami, gdzie można spotkać podejrzanych blokersów i nabyć bądź stracić wiele rzeczy. Moim osobistym zdaniem jest głośno, słychać windę, brak wyciszenia.

Osiedle podwawelskie, słynne wieżowce na Komandosów z widokiem na Wawel. Gdy tylko pojawi się ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości znika od razu. Więc chyba plotki rozsiewane są przez osoby, które by chciały zamieszkać w takich prestiżowych osiedlach, a niestety nie stać ich na to bądź nie mają na tyle odwagi. Skąpane w wysokich drzewach, aż dla mnie za bardzo ciemno przez to w dolnych mieszkaniach. Metraże od kilkunastometrowych po kilkuset metrowe. Minus bardzo wysoki czynsz administracyjny jak zazwyczaj przy starych blokach. Według wielu badań w Krakowie ok 25 % wszystkich mieszkań jest w technologi tzw wielkiej płycie z czego maksymalnie 4 % znajdziemy na aukcjach sprzedażowych.

Układ mieszkań oraz blokowisk zazwyczaj jest funkcjonalny. Pomieszczenia są małe, ale jasne dodatkowo każde z nich ma możliwość wyburzenia niektórych ścian tworząc nowoczesny układ. Podłączone są do ogrzewania miejskiego, co zazwyczaj brakuje w kamieniach. Pod względem urbanistycznym są zazwyczaj miejsca parkingowe, sklepy osiedlowe, markety osiedlowe, a przede wszystkim infrastruktura komunikacyjna, bliskość przystanków, szkoła podstawowa, przedszkole, żłobek w osiedlu, kilka minut drogi od domu. Liczne palce zabaw powodują chęć zamieszkania rodzin z dziećmi.

Większość blokowisk z Wielkiej płyty jest atrakcyjna dla oka ponieważ większość jest ocieplona styropianem bądź wełną oraz zaprojektowana elewacja jest spójna z nowoczesna architekturą.

Obecnie technologia bardzo podobna do wielkiej płyty jest wykorzystywana przez deweloperów budujących w Krakowie bloki mieszkalne jak i biurowce. Robione są szantungi i na miejscu budowy przyjeżdżają gruszki z betonem, w które są wylewane. Dzięki temu tanio, szybko i sprawnie budowane są kolejne plomby czy nowe osiedla. Według statystyk ponad 90 procent mieszkań w Polsce jest oddana w tej technologii. Nie tylko w Polsce beton przeżywa swój renesans. W Skandynawii ok 80 procent mieszkań również tak powstaje. Deweloper oszczędza ok ¼ czasu na wybudowanie budynku. Oszczędza czas i pieniądze na materiał, prace oraz może szybciej spieniężyć swoją prace. Obecne warunki atmosferyczne nie mają wpływu na budowanie betonem. Ulepszacze dosypywane pozwalają na prace cały rok. Niektóre elementy też powstają w fabryce co za tym idzie jednocześnie pracę idą na budowie oraz przyspieszają gdy zjeżdżają prefabrykaty z fabryk.

Pewnym jest, że powstałe inwestycje będą oglądać nasze dzieci jak i inne pokolenia. Architektura jest tym piękniejszą od innych branż, że wpisuje się na lata w rys historyczny. Nie da się jej wykorektorować pozbyć bez wyburzenia. Nawet opuszczone blokowiska mają znaczenie dla miasta. Niektóre nie warto odrestaurowywać, czasami lepiej jest stworzyć coś nowego, co przetrwa lata.

Udostępnij artykuł


Sklep Internetowy Rocket