Vertical Forest – elewacja zgrana z zielenią w Mediolanie

Vertical Forest – elewacja zgrana z zielenią w Mediolanie

Po obejrzeniu programu telewizyjnego, w którym pokazywano te niesamowite „leśne” wieżowce zacząłem czytać na ten temat. Zainspirowało mnie to do napisania tego artykułu.

Znany architekt mediolański Stefano Boeri sprawił, że można mieszkać zarazem w mieście oraz w zaciszu zieleni. W wielu miastach jest szaro od mojego ukochanego betonu. Spowodowane jest to jego nadużyciem. Beton choćby od strony kolorystycznej komponuje się cudownie z naturalną zielenią tworząc zgrane, przytulne miejsce. Inaczej jest w inwestycji o nazwie Vertical Forest zwanej także Bosco Verticale w Mediolanie. W latach 2009 – 2014 w dzielnicy Porta Nuowa zostały wybudowane dwa wieżowce o prostej formie wzbogacone w roślinność na balkonach oraz tarasach.

Wiele lat temu czytałem artykuł o Paryżu, gdzie proponowano, aby pewna część balkonów i dachów była zielona. Tutaj możemy obserwować z każdej strony, na każdym balkonie drzewa i krzewy. Architekt współpracował ze specjalistami od zieleni, aby dobrać odpowiednią roślinność dzięki czemu z każdej strony można obserwować zróżnicowaną zieleń, która od południa lubi promienie słoneczne, od zachodu rośliny cieniolubne. W sumie 900 drzew od 3 do 9 metrów wysokości, krzewy oraz drobna roślinność. Na tych dwóch wieżowcach znajduję się około 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni co stwarza niesamowitą ilość zieleni. Podobne budowle znajdują się w Szwajcarii oraz Chinach. Gdyby w Polsce dobrano odpowiednią zimozieloną szatę roślinną mieli byśmy znacznie czystsze powietrze. Moglibyśmy oddychać powietrzem bez smogu. Las na elewacji wytwarza swój mikroklimat, tlen, zmniejsza CO2 oraz ogranicza kurz miejski. Roślinność nasadzona jest w donicach z nawadnianiem. Inwestycja jest tak bardzo przemyślana, że opiekę nad całością powierzono wyspecjalizowanym pracownikom, dzięki czemu gdy pora roku się zmienia, również elewacja wraz nią. Nie nudzi naszego okna. Możemy obserwować pory roku na ścianie. Należy zwrócić uwagę na faunę i florę. Do drzew ciągną ptaki oraz owady.

Udostępnij artykuł


Sklep Internetowy Rocket